Detoxikace prostoru

Před pár lety mě oslovil klient, který zdědil po otci větší dům se zahradou. Sám se již s Feng Shui trochu obeznámil a domluvil si konzultaci tohoto nového prostředí, těšil se na rady, vize a možné budoucí návrhy na zlepšení, které Feng Shui nabízí.

Sdělil mi, že je tam sice spousty starých věcí, ale ty se brzy vytřídí, aby zde s rodinou mohli trávit více volného času. A že tedy jde spíše o předběžné “zkoumání” a inspiraci pro umístění nábytku.

Přijela jsem na místo a zjistila, že  nejen dům, ale i sklep, garáž, půda, kůlna, stodola i zahradní přístřeší, které byly součástí, jsou úplně přeplněné věcmi. Nejen starožitnými kousky, duplicitními až kvadruplicitními předměty a nářadím, ale povětšinou harampádím, kusy stavebního materiálu, funkčními i nefunkčními přístroji aj.

Úklid! a to za prvé

► V tomto stádiu není skoro ani možné začít dělat “nějaké to feng shui”, jak si většina lidí myslí. ◄

Představte si, že se k vám dostane člověk nemytý, opravdu zanedbaný, možná bezdomovec se špinavým, plesnivým oblečením a vy se rozhodnete vzít ho ke stylistovi, aby ho pěkně oblékl a k maskérovi, aby mu vytvořil skvělý make-up a tak trochu doufáte, že se tím situace vyřeší.

Určitě je vám jasné, že to fungovat nebude a jakákoliv snaha cokoli zakrýt nebude mít dlouhého trvání.

Závažnější částí celého problému není jeho vizuální stránka, ale jeho energetický dopad. I když dané místo navštěvujeme sporadicky nebo se nachází ve velké vzdálenosti, stejně na nás dopadá jeho zátěž. To, co vlastníme je s námi spjaté. Díky zodpovědnosti, která tomu náleží, jsme my a náš vlastněný majetek energeticky propojeni.

V případech chronického shromažďování věcí až Diogenova syndromu se může objevit dokonce fyzické a mentální onemocnění.

Podobná je práce s tělem, když je tělo nemocné, nezdravé, dlouholetě zanedbávané z toho či onoho důvodu, lékař či terapeut předepíše “očistu”– detoxikaci, vyklizení starých, nezdravých, za léta nahromaděných usazenin. Tak, aby se tělu ulevilo. Pak se můžou začít přidávat nějaké zátěžové aktivity, typ jídelníčku, pohyb, mentální hygiena atd. a začít s tělem pracovat směrem k plnému uzdravení.

10 důvodů, proč si uklidit

  • Provětráš energii domova
  • Zbavíš se starých nánosů nepříjemných emocí
  • Získáš více místa ke svému životu
  • Zbavíš se konečně předmětů, které doopravdy nechceš
  • Začneš si více věřit
  • Vše snáze najdeš, každá věc má své místo
  • Víš konečně, co všechno vlastníš a v jakém je to stavu
  • Jsi zdravější, doma lépe regeneruješ
  • Přestáváš lpět na minulosti a víš, co ti přináší radost
  • Život se ti zdá snažší, více se usmíváš 🙂

Doporučuji

Naše tělo, náš domov, prostor a okolí, se kterým se konfrontujeme, vše je propojeno a ovlivňuje nás. A i naše schopnost ovlivňovat zpět je stejně tak nepřeberná.

Zmapování množství věcí, které vlastníme a máme uložených ve skříňkách, v šuplících, v krabicích, ve sklepě, na půdě, pod postelí, na skříních, na stěnách, na místech, o kterých ani nevím, že je máme a zjištění v jakém jsou stavu, zali pracují pro nás a nebo nás vyčerpávají, se stává alphou a omegou prací s naším prostorem.

Na téma úklidu ze srdce doporučuji krásné a praktické knihy: Zbavte se nepořádku s Feng-Shui napsanou Karen Kingstonovou a Zázračný úklid od Marie Kondo.

Život bez nepořádku má vyšší smysl a to nejen v materiální podobě. Obnovuje jasnost, jednoduchost a dovoluje spočinout ve vědomé přítomnosti bez zatěžujících myšlenek.

Miya